

Bliskość rodzica z dzieckiem jest bardzo istotna dla prawidłowego rozwoju maluszka. Noworodek w momencie pojawienia się na świecie dopiero uczy się żyć i funkcjonować, a rodzic (w szczególności matka) to bezpieczna przystań, która towarzyszyła dziecku w drodze od poczęcia po narodziny. Od zarania dziejów noszenie dziecka jest odpowiedzią na potrzeby maluszka, które pragnie bliskości i bezpieczeństwa.
Czym jest chustonoszenie?
Dla specjalistów chustonoszenie nosi znamiona przedłużenia ciąży, gdzie pierwszym usłyszanym dźwiękiem dla dziecka jest bicie serca i oddech mamy. Mitem jest stwierdzenie, że „dziecko przyzwyczai się”, że należy „zostawić je w łóżeczku, jak najdłużej”. Oprócz potrzeb fizjologicznych maluch płaczem sygnalizuje potrzebę bliskości. Nie usamodzielni się szybciej, jeśli nie otrzyma bliskości, której oczekuje. Wózki są fenomenalnym odkryciem, jednakże bywają niekorzystną alternatywą.
Z chustą jesteś w stanie załatwić codzienne sprawy w domu, jak i poza domem. Nie musisz obawiać się znoszenia ciężkiego wózka i organizowania miejsca w kuchni, kiedy gotujesz obiad.
Dlaczego warto stosować chustonoszenie?
Przyzwyczajenie do metod „nie noś” „nie kołysz”, „nie huśtaj” jest dość głęboko zakorzenione w podświadomości niektórych rodziców, dlatego argument, że dzieci noszone w chustach są szczęśliwsze, z pewnością będzie dla nich kuriozalny. W związku z tym specjaliści zbadali efekty chustonoszenia, które jasno dowodzą, że dzieci:
- mniej płaczą
- świetnie się rozwijają
- wykazują lepszy rozwój poznawczy
- szybciej uzyskują samodzielność
- łatwiej zasypiają
- są spokojniejsze
- podtrzymują więź z rodzicem
Chustonoszenie ułatwia regulacje rytmów biologicznych. Rodzic przyzwyczaja się do jego bliskości i błyskawicznie reaguje na potrzeby maluszka. Natomiast dziecko ma zapewnione bezpieczeństwo, które w okresie noworodkowym jest najważniejszym aspektem. Płacz nierzadko wynika z braku opiekuna w zasięgu wzroku (lub węchu). Ponadto właściwie ułożona chusta pomoże w poprawie zdrowia dziecka. Problemy z brzuszkiem i nieprawidłowy rozwój bioder to jedne z częstych dolegliwości, których można uniknąć przy pomocy chustonoszenia.
Jak rozpocząć chustonoszenie na terenie Wir, Komornik i Lubonia?
Największą przeszkodą w rozpoczęciu chustonoszenia jest brak wiedzy. Setki filmików i ćwiczeń z lalką prawdopodobnie nie zagwarantują sukcesu, ponieważ dziecko nigdy nie pozostanie bierne. Najlepszym sposobem na uzyskanie satysfakcjonującego efektu jest konsultacja ze specjalistą.
W ten sposób rodzic przezwycięży wszelkie bariery. Wiry, Komorniki i Luboń to obszar działalności specjalistów od chustonoszenia, którzy od lat pomagają rodzicom pragnącym pielęgnować więź z dzieckiem.